Flota

Klasyka i współczesność. Te dwa słowa najlepiej opisują samoloty jakie posiadamy w naszej flocie. Do szkolenia wykorzystujemy sprawdzone i bezpieczne konstrukcje. Jednocześnie chronimy od zapomnienia zabytki polskiego lotnictwa! 

 

Cessna 150 i 152

Samoloty Cessna 150 i 152 to klasyka w najlepszym tego słowa znaczeniu. Są to metalowe, dwumiejscowe maszyny szkolne i turystyczne, które były produkowane w Stanach Zjednoczonych oraz Francji. Fabryki opuściło ponad 30 tysięcy egzemplarzy, na których wyszkoliło się kilka pokoleń pilotów na całym świecie. Cessny 150 i 152 charakteryzują się solidną, metalową konstrukcją, łatwością i poprawnością pilotażu, bezpieczeństwem i przewidywalnym zachowaniem w powietrzu – to właśnie dlatego konstrukcje te okazały się wielkim sukcesem. Samoloty wyposażone są w klasyczne, analogowe przyrządy pozwalające na wykonywanie lotów VFR w dzień i w nocy.

W Silvair samoloty Cessna wykorzystujemy do szkolenia podstawowego, uprawnień do lotów nocnych i budowania nalotu. Obecnie we flocie posiadamy trzy egzemplarze samolotów Cessna 150 oraz jeden samolot Cessna 152 w wersji long-range, umożliwiający wykonywanie nawet pięciogodzinnych lotów bez potrzeby tankowania.

Cessna 182

Cessna 182 to komfortowy i nowoczesny, czteromiejscowy samolot. Wyposażony w najnowocześniejszą cyfrową awionikę Garmin G1000 oraz instalację przeciwoblodzeniową pozwala na loty w każdych warunkach meteorologicznych. Dyspozycyjność oraz zasięg ponad 1700 kilometrów sprawiają, że jest to idealny samolot do lotniczej turystyki. Obecnie w trakcie wprowadzania do Silvair.

Piper PA-34 Seneca V

Komfortowy i piękny samolot biznesowy. Sześciomiejscowy samolot, wyposażony w nowoczesna awionikę i dwa turbodoładowane silniki po 220KM każdy otwiera drzwi do lotnisk w całej Europie. Dzięki bogatemu wyposażeniu nawigacyjnemu, systemom odladzającym i wysokim osiągom może latać szybko i wysoko. W Silvair może służyć do szkoleń do uprawnienia MEP(L) IR/ME.

Piper PA-28R-201

Piper PA-28R-201 Arrow jest jednosilnikowym samolotem wyposażonym w chowane podwozie i przystosowanym do przewozu 4 osób. Konstrukcja samolotu pozwala mu na przenoszenie dodatnich przeciążeń, co sprawia że jest jednym z najbezpieczniejszych w swojej klasie. Starannie zaprojektowana i kompleksowo wyposażona kabina, pozwala na wygodny lot na długich dystansach i prowadzenie szkolenia do lotów w warunkach VFR i IFR.

W hangarach szkoły lotniczej Silvair – a często również w powietrzu nad naszym lądowiskiem – można podziwiać zachowane w idealnym stanie legendarne samoloty historyczne:

CSS-13

Samolot CSS-13 to licencyjna wersja radzieckiego samolotu wielozadaniowego z czasów II Wojny Światowej, Polikarpowa Po-2, potocznie nazywanego także kukuruźnikiem. Samolot produkowany był w latach 1949-1956, początkowo w Mielcu, następnie w Warszawie. CSS-13 to dwupłat o konstrukcji mieszanej i stałym podwoziu kołowym, wyposażony w silnik gwiazdowy o mocy 125 KM, dzięki któremu mógł rozwinąć prędkość maksymalną 150 kilometrów na godzinę. Samolot charakteryzował się świetnymi parametrami lotnymi i pilotażowymi. W sumie w ciągu 7 lat wyprodukowano 560 egzemplarzy, które eksploatowane były prawie do końca lat ’70. Wykorzystywany był w lotnictwie łącznikowym, patrolowym i szkoleniowych, a w latach 1953 – 1955 przez Polskie Linie Lotnicze LOT w agrolotnictwie.

Zapraszamy do lektury artykułów prasowych poświęconych naszemu CSS-13. Napisali o nim:

TS-8 Bies

PZL TS-8 Bies to maszyna szkolno-treningowa, następca samolotów Junak 3 i Jak-11. Produkowany w latach 1957-1960, wykorzystywany w polskim lotnictwie wojskowym do końca lat 70. do szkolenia przyszłych pilotów samolotów odrzutowych. Od połowy lat 60. zastępowany przez samolot TS-11 Iskra.
Metalowa konstrukcja w układzie dolnopłata została zaprojektowana przez zespół inżyniera Tadeusza Sołtyka (stąd oznaczenie „TS”) w Instytucie Lotnictwa. Do jego napędu wykorzystano silnik gwiazdowy o mocy 283 KM, zaprojektowany przez Wiktora Narkiewicza. Co ciekawe była to pierwsza w powojennej historii, całkowicie polska konstrukcja lotnicza produkowana na masową skalę – fabrykę opuściło 250 egzemplarzy.