Skrzydła Chwały

W wrześniu 2014 roku na lotnisku w Sobieniach odbyła się pierwsza edycja historycznego pikniku lotniczego „Skrzydła Chwały”. Silvair jest jedynym prywatnym ośrodkiem szkolenia, który podjął się trudnego zadania organizacji imprezy lotniczej. 

O pikniku

W piękną, wrześniową sobotę na lotnisku w Sobieniach odbył się pierwszy w historii piknik lotniczy „Skrzydła Chwały”. W pokazach w powietrzu i na ziemi zaprezentowało się kilkanaście zabytkowych samolotów, wiele pamiętających jeszcze czasy II wojny światowej. Jacek Mainka przyprowadził na nasze lotnisko samoloty de Havilland Tiger Moth i Chipmunk oraz Taylorcroft Auster, pokazem dynamicznym zachwyciły CSS-13 i Boeing Stearman, a głębokim, rasowym dźwiękiem silnika Norht American Harvard. Wpadli do nas również goście z południa – z Krakowa przyleciały Jak-18 i RWD-5R. Niskimi, szybkimi przelotami, uwagę przykuły srebrne TS-8 Bies i Luscombe Phantom II. W powietrzu zaprezentował się także Jak-12, samolot znany z wielu lotnisk aeroklubowych.

 

Nie zabrakło również współczesnych akcentów: przeloty w szyku zaprezentowały dwa samoloty Zlin 142 i At3, z Radomia dotarła do nas Wilga holująca dwa szybowce. Obowiązkowym akcentem były przeloty samolotów należących do naszego ośrodka szkolenia, a mocnych wrażeń dostarczyła Extra 300. Goście pikniku mogli podziwiać piękno okolic Osiecka z pokładu An-2 w trakcie lotów widokowych.

 

Wyjątkowej atmosfery piknikowi nadał fachowy komentarz pana Tadeusza Sznuka, który przybliżył publiczności historię zabytkowych samolotów oraz zaciekawił informacjami na temat współczesnych konstrukcji.

Dziękujemy naszym gościom za odwiedzenie nas w Sobieniach, pilotom i ich zespołom za świetne pokazy oraz wszystkim sympatykom Silvair za pomoc w organizacji pikniku! Dziękujemy także naszym partnerom i patronom medialnym, bez których organizacja pikniku nie byłaby możliwa.

Galeria