Private Pilot Licence PPL(A)

Licencja PPL(A) to pierwszy krok w lotniczym świecie. Po ukończeniu kursu będziesz mógł samodzielnie wybrać się samolotem nad morze lub w góry. Jest to także punkt wyjścia do rozwijania swoich lotniczych umiejętności, zdobywania kolejnych licencji i uprawnień. 

Szkolenie teoretyczne

Zanim wzbijesz się w powietrze, niezbędne jest odbycie szkolenia teoretycznego. W trakcie 102 godzin wykładów przybliżymy Ci wiedzę z zakresu: zasad lotu, meteorologii, budowy samolotu, nawigacji, prawa i przepisów ruchu lotniczego, fizjologii człowieka, łączności, osiągów i planowania lotu oraz procedur operacyjnych.

 

Zajęcia odbywają się w siedzibie Silvair na warszawskim Ursynowie w bezpośrednim sąsiedztwie stacji metra Stokłosy. Naszym studentom udostępniamy bogatą bibliotekę lotniczą, w której znajdziecie pozycje, dzięki którym skutecznie przygotujecie się się do egzaminów teoretycznych w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego.

Szkolenie praktyczne

Już w trakcie szkolenia teoretycznego możesz rozpocząć to, co najważniejsze – szkolenie praktyczne. Loty wykonujemy na samolotach należących do Silvair na naszym lotnisku w Sobieniach, niedaleko Warszawy. Szkolenie praktyczne to przynajmniej 45 godzin lotów, podzielonych na 3 zadania:

 

W trakcie pierwszego zadania pod nadzorem doświadczonego instruktora opanujesz wykonywanie podstawowych manewrów pilotażowych w strefie oraz lot po kręgu i lądowanie. Po nieco ponad 10 godzinach szkolenia przyjdzie czas na pierwszy samodzielny lot (bez instruktora w samolocie), który jest niezapomnianą chwilą dla każdego pilota. Następnie również samodzielnie będziesz doskonalił technikę pilotażu i lądowania.

 

Ćwiczenia realizowane podczas drugiego zadania mają przygotować Cię do radzenia sobie w sytuacji nagłego pogorszenia pogody i obejmują podstawy latania według przyrządów. Zastosowanie symulatora pozwoli na bardzo realistyczne, a zarazem bezpieczne „zepsucie” pogody, która wymusi lot jedynie według instrumentów pokładowych. Twoim zadaniem będzie poprawne wykonanie podstawowych manewrów pilotażowych;

 

Zadanie trzecie, naszym zdaniem najprzyjemniejsze, skupia się na praktycznej nauce nawigacji i obejmuje loty trasowe, razem z instruktorem oraz samodzielnie. W trakcie tego zadania nauczysz się wykorzystywać pomoce radionawigacyjne, radzić sobie w sytuacji utraty orientacji oraz wykonasz loty na lotniska kontrolowane i samodzielny przelot na inne dostępne lotniska.